Μπαλί - Σιγκαπούρη
Ένα παραμύθι που αρμενίζει στο Ινδικό ωκεανό, το Μπαλί δεν κουράζεται χρόνια τώρα να σας κατακτά και να αφήνεται να το κατακτήσετε με χίλιους τρόπους. Τροπική βλάστηση, γλυκά τοπία, χιλιόμετρα ακτές, όπου η άμπωτη φέρνει στα πόδια σας κογχύλια βυθών παραμυθένιων και η παλίρροια σας κυνηγάει μέχρι να απομακρυνθείτε από τα ρεύματα. Η Σιγκαπούρη συνδυάζει την παράδοση με τον μοντέρνο τρόπο ζωής. Ένα ξεχωριστό κράμα πολιτισμών συνθέτουν τη μοναδική ταυτότητα της Σιγκαπούρης.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ
Πρωινή πτήση από το αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος της Αθήνας μέσω Σιγκαπούρη για το νησί των Θεών, το εξωτικό Μπαλί.
Άφιξη στο Μπαλί. Μετά τις διατυπώσεις και την παραλαβή των αποσκευών μας, συνάντηση με τον τοπικό μας ξεναγό.
Κατά τη διάρκεια της μεταφοράς σας στο ξενοδοχείο θα λάβετε τις αρχικές βασικές πληροφορίες για το νησί και τις καθημερινές δραστηριότητες. Τακτοποίηση στο δωμάτιο και χρόνος ελεύθερος για ξεκούραση ή μπάνιο στον Ινδικό ωκεανό.
Το απόγευμα σας προτείνουμε βόλτα στις κοσμοπολίτικες παραλίες Kuta και Seminyak, το κέντρο αγοράς και ψυχαγωγίας του Μπαλί, όπου μπορείτε να περιπλανηθείτε στα δρομάκια γεμάτα με υπέροχα καταστήματα, καφέ και τοπικά εστιατόρια. Απολαύσετε υπέροχο ηλιοβασίλεμα από το lounge bar Ku.De.Ta ή Potato Head και να χαλαρώσετε με το πρώτο σας Μπαλινέζικο μασάζ. Διανυκτέρευση.
Πρωινό. Αναχώρηση στις 08.30 από τα ξενοδοχεία και επίσκεψη του σημαντικότερου αξιοθέατου του νησιού, του εμβληματικού ναού Tanah Lot, χτισμένου πάνω σε βράχο μέσα στον Ινδικό ωκεανό. Συνεχίζουμε με επίσκεψη του Βασιλικού ναού Taman Ayun, όπου θα μάθετε περισσότερα στοιχεία για την αρχιτεκτονική των Μπαλινέζικων ναών και για την Ινδουιστική τους παράδοση. Μέσα από μαγευτικά τοπία και χωριά του νησιού, θα φτάσετε μέχρι την υπέροχη λίμνη Beratan, για να περιηγηθείτε στο μαγευτικό ναό Ulun Danu. Η τοποθεσία είναι ανεπανάληπτη, καθώς γύρω της βρίσκονται τέσσερα βουνά και ηφαίστεια, δημιουργώντας μία εκπληκτική ατμόσφαιρα και εικόνα.
Επόμενη στάση σε κήπο μπαχαριών και βοτάνων, όπου θα δοκιμάσετε τοπικά τσάι και καφέ, και φυσικά τον παγκοσμίως γνωστό καφέ λούακ.
Τέλος θα επισκεφθείτε το ιερό δάσος των μαϊμούδων, έναν προστατευμένο χώρο, όπου θα δείτε και θα παίξετε με τους μακάκους.
Στόχος: Η εκδρομή θα σας μυήσει στον πολιτισμό του Μπαλί, με επίσκεψη σε μερικούς από τους κορυφαίους ναούς του νησιού. Επίσης θα μάθετε περισσότερα πράγματα για το μυστικό κόσμο των μπαχαριών. Εύκολη εκδρομή με μεγαλύτερες χρονικά μεταφορές.
Διάρκεια: 10 ώρες.
Πρωινό και ελεύθερες μέρες για να απολαύσετε τις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου σας ή να επισκεφθείτε κάποιες από τις υπέροχες παραλίες της χερσονήσου Μπούκιτ, με επιλογές θαλάσσιων δραστηριοτήτων.
Εναλλακτικά, σας προτείνουμε να κάνετε κάποια από τις προτεινόμενες δραστηριότητες ή εκδρομές, όπως ο γύρος του Νότιου Μπαλί με επίσκεψη του ναού Uluwatu, την ολοήμερη κρουαζιέρα στα νησιά Lembongan ή Nusa Penida. Αξίζει να πιείτε ένα κοκτέιλ στο θέρετρο Ayana και το διάσημο Ayana Rock Bar, με θέα το Μπαλινέζικο ηλιοβασίλεμα, πριν καταλήξετε στην παραλία Jimbaran με τις γνωστές αστακοταβέρνες.
Πρωινό και ελεύθερες μέρες για να απολαύσετε τις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου σας ή να επισκεφθείτε κάποιες από τις υπέροχες παραλίες της χερσονήσου Μπούκιτ, με επιλογές θαλάσσιων δραστηριοτήτων.
Εναλλακτικά, σας προτείνουμε να κάνετε κάποια από τις προτεινόμενες δραστηριότητες ή εκδρομές, όπως ο γύρος του Νότιου Μπαλί με επίσκεψη του ναού Uluwatu, την ολοήμερη κρουαζιέρα στα νησιά Lembongan ή Nusa Penida. Αξίζει να πιείτε ένα κοκτέιλ στο θέρετρο Ayana και το διάσημο Ayana Rock Bar, με θέα το Μπαλινέζικο ηλιοβασίλεμα, πριν καταλήξετε στην παραλία Jimbaran με τις γνωστές αστακοταβέρνες.
Πρόγευμα και παράδοση δωματίων. Αναχώρηση στις 08.30-09.00 για τα υψίπεδα του Ubud, το πολιτιστικό κέντρο του νησιού.
Πρώτη στάση ο εντυπωσιακός καταρράκτης Tegenungan, τον οποίο θα θαυμάσετε μέσα σε ένα υπέροχο τροπικό περιβάλλον. Επόμενη στάση το χωριό Tampak Siring, όπου θα δείτε το ναό Tirta Empul με το νερό της ιερής πηγής και το παλάτι που έφτιαξε ο πρώτος πρόεδρος της Ινδονησίας.
Συνεχίζετε με τους θεαματικούς ορυζώνες Tegelalang, ένα από τα περίφημα τουριστικά αξιοθέατα στο Μπαλί βόρεια του Ubud. Για τους τολμηρούς προτείνουμε να κάνετε bali swing ή flying fox, με πανοραμική θέα στις θεαματικές αναβαθμίδες. Πριν μεταφερθείτε στο ξενοδοχείο σας, και εφόσον το επιτρέπει ο χρόνος και η κίνηση, θα επισκεφθείτε το κέντρο του χωριού Ubud, όπου θα δείτε τα βασικότερα αξιοθέατα. Τακτοποίηση στα δωμάτια και διανυκτέρευση.
Στόχος: Η εκδρομή θα σας γνωρίσει με την υπέροχη ενδοχώρα του Μπαλί και του πολιτιστικού του κέντρου του χωριού Ubud.
Διάρκεια: 10 ώρες
Πρόγευμα και δύο ελεύθερες μέρες για να απολαύσετε τη μαγευτική φύση, τα πολύχρωμα χωριά, τους μυστηριακούς ναούς και τις υπαίθριες αγορές της Μπαλινέζικης ενδοχώρας.
Σας προτείνουμε να επισκεφτείτε το θεματικό πάρκο των ελεφάντων στο Τάρο ή το πάρκο άγριας ζωής του Bali Safari & Marine Park ή να κάνετε ράφτινγκ στον ποταμό Ayung. Ο τοπικός μύθος αναφέρει ότι με μακρόβια φυτά και υπέροχους καταρράκτες. Καλωσορίσατε στην κορυφαία δραστηριότητα αδρεναλίνης του νησιού! Η περιοχή προσφέρεται ακόμη για άλλες εναλλακτικές δραστηριότητες, όπως η επίσκεψη του πάρκου των ελεφάντων, πεζοπορία στα ηφαίστεια του Βορρά, καταδύσεις στις ανατολικές ακτές μαζί με επίσκεψη του ναού Μπεσακίχ και πολλά ακόμη.
Πρωινό. Ελεύθερη μέρα να χαρείτε τις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου σας, να περπατήσετε το χωριό Ούμπουντ και να παζαρέψετε στην υπαίθρια αγορά της, να επισκεφθείτε το μουσείο Μπλάνκο και να περιηγηθείτε μέσα στο Βασιλικό Παλάτι.
Σας προτείνουμε επίσης να κάνετε ολοήμερη εκδρομή στις ανατολικές ακτές με επίσκεψη του ναού Μπεσακίχ ή τους λάτρεις της πεζοπορίας, επιλέξτε να διασχίσετε το μονοπάτι Campuhan ή την πεζοπορία στο ηφαίστειο Μπατούρ.
Πρωινό και μεταφορά στο αεροδρόμιο για να επιβιβαστούμε στην απευθείας πτήση για τη Σιγκαπούρη. Άφιξη και συνάντηση με τον τοπικό μας αντιπρόσωπο.
Τα τελευταία χρόνια, το πρώην τροπικό ψαροχώρι έχει εξελιχθεί σε μία από τις πλουσιότερες χώρες της Ασίας, αποτελώντας σήμερα έναν τεχνολογικό παράδεισο. Μεταφορά στο ξενοδοχείο μας και τακτοποίηση στο δωμάτιο. Ελεύθερο βράδυ για μία πρώτη γνωριμία με το ιστορικό κέντρο της πόλης και την περιοχή Clarke Quay με δυνατότητα κρουαζιέρας στη Μαρίνα.
Πρωινό και ξεκινάει η τετράωρη ξενάγηση της πόλης, όπου θα γνωρίσετε το αποικιακό και φυλετικό της κέντρο. Θα διασχίσετε οδικώς τα βασικότερα σημεία της Σιγκαπούρης, όπως τη λεωφόρο της ορχιδέας και το ιστορικό κέντρο βλέποντας το παλιό Κοινοβούλιο, το Victoria Memorial Hall, το Esplanade και το Singapore Cricket Club. Θα κάνετε στάση στο σύμβολο της πόλης, το Merlion (Λιοντορόψαρο) και την περιοχή της Chinatown. Επίσης, θα περπατήσετε με τον ξεναγό σας για 30 λεπτά μέσα από τη μικρή Ινδία και την Αραβική συνοικία, με την πλούσια πολιτιστική ιστορία. Επιστροφή στο ξενοδοχείο.
Το απόγευμα επισκεφθείτε την περίφημη αγορά της πόλης ή τους περίφημους βοτανικούς κήπους της Σιγκαπούρης με τις υπέροχες ορχιδέες, τόπο πολιτιστικής κληρονομιάς της Unesco. Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας.
Το βράδυ σας προτείνουμε να περπατήστε την Clarke Quay ή το Suntec City, ενώ μην παραλείψετε να απολαύσετε το υπερθέαμα των σιντριβανιών Spectre, μπροστά από το εμβληματικό Marina Bay Sands και να περιηγηθείτε στους κήπους της Μαρίνα – gardens by the bay.
Πρωινό και παράδοση των δωματίων μέχρι το μεσημέρι (μπορείτε να αφήσετε τις αποσκευές σας στον ειδικό χώρο φύλαξης ή να επιλέξετε να αγοράσετε μία εξτρά διανυκτέρευση στο ξενοδοχείο).
Σήμερα σας προτείνουμε να επισκεφθείτε το νησί Σεντόσα, το μεγάλο θεματικό πάρκο της πόλης. Η εκδρομή ξεκινάει με τη μεταφορά μας μέσω του εναέριου τελεφερίκ, απ’ όπου θα απολαύσουμε την πανοραμική θέα του skyline της πόλης και το λιμάνι της, μέχρι να φτάσετε στο σταθμό του Σεντόσα. Εκεί θα επισκεφθούμε ένα από τα μεγαλύτερα ενυδρεία του κόσμου, το οποίο φιλοξενεί πάνω από 100.000 ψάρια και θηλαστικά, με περισσότερα από 800 είδη, όπως το πελώριο σαλάχι μάντα, σφυροκέφαλο καρχαρία και πολλά ακόμη.
Στη συνέχεια, θα εισέλθουμε στο θεματικό πάρκο των Universal Studios της Σιγκαπούρης. Θα έχετε τη δυνατότητα να εξερευνήσετε και τις επτά ζώνες του πάρκου και να βιώσετε από κοντά τη μαγεία των υπερπαραγωγών του διάσημου κινηματογραφικού στούντιο. Θα απολαύσουμε διάφορα θεάματα, αξιοθέατα και φυσικά απίστευτες διαδρομές με τρενάκια γεμάτα αδρεναλίνη. Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας αργά το απόγευμα.
Εναλλακτικά μπορείτε να περιπλανηθείτε στην Little India, την Chinatown και τη λεωφόρο της Ορχιδέας.
Αργά το βράδυ θα μεταφερθείτε από το ξενοδοχείο σας στο αεροδρόμιο του Τσανγκί, για να επιβιβαστείτε στην απευθείας πτήση της επιστροφής.
Το πρωί θα φτάσουμε πίσω στην πατρίδα γεμάτοι υπέροχες εικόνες και αναμνήσεις.
- Το πρόγραμμα είναι βασισμένο πάνω σε αγορασμένες αεροπορικές θέσεις και προκρατημένα δωμάτια ξενοδοχείων με τοπικό πρόγραμμα ξεναγήσεων σε ατομική βάση, το οποίο μπορεί να τροποποιηθεί με βάση τις επιθυμίες σας και σε συνεννόηση με τους ταξιδιωτικούς μας συμβούλους
- Σε περίπτωση υπερκάλυψης δωματίων θα σας προτείνουμε εναλλακτικό ξενοδοχείο ίδιας κατηγορίας
- Στα ξενοδοχεία προσφέρονται εξτρά παροχές και δραστηριότητες, όπως περιήγηση των ορυζώνων, μάθημα προετοιμασίας προσφορών, μάθημα γιόγκα, cooking class και πολλές ακόμη like a local εμπειρίες. Ενημερωθείτε αντίστοιχα από τους συμβούλους μας.
- Η σειρά του προγράμματος ενδέχεται να αλλάξει, χωρίς να παραλειφθούν αξιοθέατα και σημεία ενδιαφέροντος.
ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ / τιμές κατ’ άτομο
ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ | 2 ΚΛΙΝΟ | 1 ΚΛΙΝΟ | |||
Comfort: Παραλία Nusa Dua/Benoa: Sol by Melia Benoa 5* Υψίπεδα Ubud: The Alena Resort 4* Σιγκαπούρη: Holiday Inn Atrium/ Peninsula Excelsior 4* ή παρόμοια | 1590€ | 2010€ | |||
Superior: Παραλία Nusa Dua/Benoa: Merusaka Resort 5* Υψίπεδα Ubud: The Wakanda Boutique Σιγκαπούρη: Holiday Inn Atrium/ Peninsula Excelsior 4* ή παρόμοια | 1740€ | 2290€ | |||
Deluxe: Παραλία Nusa Dua/Benoa: Melia Nusa Dua 5* Υψίπεδα Ubud: The Royal Pita Maha 5* Σιγκαπούρη: Holiday Inn Atrium/ Peninsula Excelsior 4* ή παρόμοια | 2080€ | 2920€ | |||
Φόροι 400 |
- Nusa Dua: 4 νύχτες
- Ubud: 3 νύχτες
- Σιγκαπούρη: 2 νύχτες
- Comfort κατηγορία: Ειδική διακόσμηση δωματίων, καλάθι φρούτων, γαμήλιο δώρο
- Superior κατηγορία: Ειδική διακόσμηση δωματίων, Δύο (2) Μπαλινέζικα Μασάζ (30 λεπτών & 1 ώρας)
- Deluxe κατηγορία: Ειδική διακόσμηση δωματίων, γαμήλιο δώρο, έκπτωση για σπα, ένα (1) δείπνο
Οι παραπάνω τιμές Early Booking ισχύoυν για κράτηση μέχρι δύο μήνες πριν την αναχώρηση και για περιορισμένο αριθμό συμμετοχής. Μετά την ημερομηνία, η τιμή του πακέτου ανεβαίνει +100 € ανά άτομο.
Διανυκτερεύσεις 12ήμερου προγράμματος:
Επιπλέον υπηρεσίες για νεόνυμφα ζευγάρια ανά κατηγορία και ξενοδοχείο (με επίδειξη πιστοποιητικού τέλεσης)
- Αεροπορικό εισιτήριο σε οικονομική θέση με την SCOOT από και προς την Αθήνα
- Φόροι αεροδρομίων & επίναυλος καυσίμων (400 € ανά άτομο)
- Μία (1) αποσκευή και μία (1) χειραποσκευή ο έκαστος
- Διαμονή σε ξενοδοχεία, όπως αναφέρεται παραπάνω με πρωινό καθημερινά
- Μεταφορές από και προς το αεροδρόμιο στο Μπαλί και τη Σιγκαπούρη
- Ολοήμερη εκδρομή στο κεντρικό και βόρειο Μπαλί & επίσκεψη του Ναού Tanah Lot
- Ολοήμερη εκδρομή στα καλύτερα του Ubud
- Ξενάγηση μισή ημέρας στη Σιγκαπούρη
- Υπηρεσίες τοπικού Αγγλόφωνου ξεναγού κατά τη διάρκεια των ξεναγήσεων
- 24ωρο τηλέφωνο ανάγκης & Υπηρεσίες τοπικών αντιπροσώπων, Ενημερωτικό υλικό, Τοπικοί φόροι
- Ταξιδιωτική ασφάλεια με καλύψεις και για covid-19 (extra)
- Ασφάλεια αστικής ευθύνης, ΦΠΑ
- Αχθοφορικά και φιλοδωρήματα, Οτιδήποτε αναφέρεται ως προαιρετικό ή προτεινόμενο
- Βίζα εισόδου στην Ινδονησία (32 € ανά άτομο, πληρωτέα κατά την άφιξη)
- Φαγητό και ποτά κατά τη διάρκεια των πτήσεων της Scoot
- 3η διανυκτέρευση στη Σιγκαπούρη + 80 € ανά άτομο
ΠΤΗΣΕΙΣ
ΔΙΑΔΡΟΜΗ | ΑΡ.ΠΤΗΣΗΣ | ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ | ΑΦΙΞΗ |
Αθήνα - Σιγκαπούρη | TR 713 | 13:45 | 05:45 |
Σιγκαπούρη - Μπαλί | TR 280 | 07:10 | 09:50 |
Μπαλί- Σιγκαπούρη | TR 281 | 10:50 | 13:30 |
Σιγκαπούρη - Αθήνα | TR 712 | 05:35 | 11:55 |